Kultovní boty Tabi od Maison Margiela rozdělují palce na nohou stejně jako názory veřejnosti. Přesto se těší obrovské popularitě

Boty Tabi značky Maison Margiela jsou bezesporu jedním z nejvýraznějších kousků v oblasti módy. Odmítají konvenční design a rozdělují názory mnoha lidí. Boty Tabi, které trochu připomínají kopýtka, rozhodně nejsou pro každého, ale jejich popularita neustále roste. Kultovní klasika si získává stále více následovníků, a to zejména díky sociálním sítím a nové vlně fanoušků z řad celebrit.

Z Japonska do světa haute couture

Tabi má svůj původ v 15. století v Japonsku, kde se rozdělený design prstů vyvinul zejména pro nošení tradičních japonských sandálů. Tato konstrukce byla navržena s ohledem na zvýšení rovnováhy a jasné mysli, jak naznačují principy japonské reflexologie. Ovšem zásadní okamžik pro tuto botu přišel, když belgický návrhář Martin Margiela navštívil Japonsko na konci 80. let. Tato cesta ho inspirovala k vytvoření luxusní verze této boty.

V roce 1989 představil boty Tabi ve své první kolekci pro jaro/léto. Během této ikonické módní přehlídky modelky pokryté červenou barvou kráčely po bílém molu a zanechávaly za sebou otisky kopyt. Margiela chtěl, aby si obecenstvo všimlo nové obuvi, a otisky byly způsobem, jak toho dosáhnout.

Cesta k popularitě

I přesto, že boty zaujaly, nestaly se hned hitem. Margiela měl v počátcích omezený rozpočet, což ho donutilo využívat neprodané boty na další přehlídky tím, že je přemaloval různými barvami. Ručně malované Tabi se brzy staly symbolem samotné módní značky a poptávka po nich začala nekonečně růst.

Návrat kultovní boty

Dokonce i po 35 letech je zájem o Tabi stále silný. Kreativní ředitel John Galliano přijal tuto charakteristickou botu po odchodu Martina Margiely z módního domu, a Tabi se od té doby rozšířila na různé verze od balerín a bot na šněrování po podpatky a dokonce i pánskou obuv.

Obliba na sociálních sítích a mezi celebritami

Tabi od Maison Margiela se stala oblíbenou obuví pro řadu celebrit, jako jsou Sarah Jessica Parker, Björk a Chloë Sevigny. Poslední dobou nová generace módních nadšenců objevuje tuto odvážnou obuv díky hvězdám, jako jsou Dua Lipa, Nick Jonas a Olivia Rodrigo, kteří byli s Tabi botami spatřeni.

Zájem o Maison Margiela Tabi je také velmi patrný online. Instagramové účty a hashtagy na platformě TikTok stále šíří zvědavost a nadšení kolem této obuvi.

V neposlední řadě jsou Tabi známé i některými kontroverzními událostmi. Setkali jsme se s příběhem, který sdílela návrhářka Alexis Dougé z New Yorku ve virálním videu na TikToku. Její Tabi Mary-Janes v hodnotě asi 24 000 Kč byly ukradeny známostí ze seznamky Tinder. Tato událost nejen zaujala veřejnost, ale také posílila pověst těchto zvláštních, avšak fascinujících bot.

Zdroje: Maison Margiela, TikTok, Instagram, Wikipedie


Avatar

Noemi

Nejšťastnější jsem, když tvořím, sportuju nebo cestuju. Zajímám se o zdravý a udržitelný životní styl. Móda je pro mě umění - ať už je náš styl konvenční nebo alternativní, vždy nám dává prostor vyjádřit se beze slov. Odlišuje nás a zároveň spojuje, a právě to na módě miluju.