Jakou obuv zvolit na jarní turistiku?

Patříte i vy k milovníkům sportu a přírody? Každý turista si v této roční době může užít pohled na úchvatnou kvetoucí zeleň, který jarní příroda nabízí. Nepromeškejte tyto kouzelné okamžiky a pěší výlety si vychutnejte plnými doušky.     

Patříte k pravidelným nebo občasným sportovcům? Příležitostní turisté bývají náchylnější k únavě a také se jim dříve unaví svaly než sportovcům, kteří se turistice věnují pravidelně a dlouhodobě. O to důležitější je pro ně rozumný výběr turistického oblečení a obuvi. Kromě náhradního oblečení si na pěší výlet nezapomeňte do batohu přibalit i lehké jídlo a dostatek tekutin. A chybět by vám neměla ani mapa, mobil, baterka a lékárnička.

Oblečení a obuv

Na túrách v jarní přírodě poskytuje turistovi nenahraditelnou službu vhodné oblečení a kvalitní obuv. Turista na svých potulkách přírodou využije oděvy z funkčních materiálů, které jsou odolné vůči větru i vodě. Správně zvolená obuv turistovi chrání nejen nohy, ale často i život. Na kluzké horské stezky po jarních deštících bez pořádné obuvi raději ani nepomýšlejte. V horách je kvalitní obuv v žebříčku důležitosti na prvním místě. Skvělým tipem jsou turistické boty dámské a Salomon boty, které dokonale kopírují tvar chodidel. Jsou pevné, odolné a pohodlné – netlačí a nezpůsobují žádné odřeniny. Na kratší procházky či jarní rodinné výlety můžete zvolit i tenisky Nike. Ideální pohodlí vám zajistí modely z kůže. Pravá kůže je prodyšná a navíc se snadno čistí a ošetřuje. A kdy je třeba starou sportovní obuv vyměnit za novou? Když obuv jeví známky mechanického poškození, když je povrch kůže odřený či potrhaný a když mají boty popraskaný vnitřek. Turistika na čerstvém vzduchu v jarní přírodě utužuje zdraví, zlepšuje fyzickou kondici a psychickou odolnost. V horách však nikdy nezapomeňte na kvalitní sportovní oblečení a obuv, abyste měli ničím nerušené zážitky.

Bezproblémová chůze

Poslední dobou se mezi turisty stále větší oblibě těší styl Nordic Walking, kterému se také říká česky „severská chůze“. Je to dynamická chůze v přírodě, při které sportovec používá speciální hole. Jsou lehké, ale snesou i extrémní zátěž ve vysokohorském terénu. Hole se nejčastěji vyrábějí z lehkých kovů a jsou skvělým pomocníkem pro začínající i pokročilé turisty. Po celou dobu chůze jsou připoutané k dlani, avšak umožňují lehký pohyb dopředu a dozadu. Tvar úchytu rozhoduje o tom, jak vám sednou do ruky. K nejvhodnějším patří modely s měkčí rukojetí. Toto sportovní vybavení je turistům k dispozici buď v pevné délce nebo s možností délku nastavit. Hole by měly sahat maximálně do dvou třetin fyzické výšky člověka.