Jak vybrat ten správný cestovní kufr do letadla

Jak si vybrat zavazadlo na pracovní cesty, do letadla nebo do kabiny? Mám si koupit skořepinový kufr nebo textilní kufr? Jaké jsou jejich výhody? To vše a ještě více v článku.

Jaké otázky si položit při výběru cestovního zavazadla?

Při nákupu cestovního kufru si rozmyslete vhodnou velikost, materiál, hmotnost a preferovanou cenu.

  1. Chcete palubní zavazadlo, střední nebo velký cestovní kufr?
  2. Máte radši skořepinu či textilní kufr?
  3. Je pro vás komfortnější kufr na kolečkách, taška, nebo chcete cestovní batoh?

Příruční zavazadlo do letadla pro rok 2021

Rozměry kabinového zavazadla, které lze přepravovat na palubě, se odvíjí od společnosti, se kterou letíte. Před pořízením kufru nebo tašky se ujistěte, že zavazadlo splňuje podmínky a rozměry letecké společnosti. Do zavazadla nepatří tekutiny nad 100 ml a ostré předměty.

Zavazadla jsou před nástupem do letadla přeměřována, případně také vážena. Po překročení rozměrů, musíte na místě zaplatit poplatek za odbavené zavazadlo. Abyste snížili riziko za doplácení, pořiďte si malý cestovní kufr. Nezapomeňte ani na veselé cestovní kufry pro děti s menšími rozměry, které zvládnout letištní kontrolu.

Ideální kufr na dovolenou

Na rodinnou dovolenou kupte kufr, který je odolný. Nejoblíbenější jsou skořepinové kufry s pevným víkem. Skořepina se snadno čistí a jednoduše ji otřete hadříkem. Také si zjistěte nosnost kufru. Obvyklá nosnost středně velkého kufru o velikost M bývá 20 kg, nosnost velkého kufru o velikosti L a XL bývá okolo 30 kg. Letecká společnosti přepraví zavazadla do hmotnosti max. 32 kg.

Skořepinový nebo textilní kufr?

Cestovní skořepinový kufr se vyrábí z několik materiálů.

  • ABS (akrylonitril-butadien-styren) patří k levnějším a tak se s ním setkáte nejčastěji. Nabízí dostatečnou pevnost, odolnost a hodí se při kolísání teplot.
  • Podobný, ale lehčí je PC (polykarbonát). Pěkně odolá tlaku a praská měné než ABS.
  • Nejlehčí kufry se vyrábí z PP (polypropylen). Kufr je pružný a odolný.
  • Pokud si přejete, aby byl kufr nadprůměrně odolný, zvolte hliník.

Cestovní textilní kufr se vyrábí z pevné látky, kterou při běžném zacházení jen tak nezničíte. Výhoda se skrývá v možnosti rozšíření. Některé kufry obsahují rozepínací zipy, díky nimž zvětšíte objem zavazadla. To se může hodit hlavně při zpáteční cestě. Vždy ale dejte pozor, aby kufr odpovídal potřebným rozměrům (a váze).

Kolečka, madlo a zámek, liší se vůbec?

Otočná kolečka typu spinner se otáčí okolo své osy o 360°. Klasická neotočná kolečka  typu upright poskytují při pohybu větší stabilitu. Kolečka mohou být z plastu i gumy. Cestovní kufr na kolečkách si oblíbí každý, kdo nechce nebo nemůže nosit plnou tašku na rameni.

U lepších modelů je madlo vedeno zevnitř (pro cestujícího pohodlnější), u těch levnějších je vedeno zvenku. Rukojeť bývá z plastu nebo pogumovaná (lépe drží v ruce).

Některé kufry mají zabudovaný zámek, což vám ušetří práci. Jestli ho váš kufr nemá,kupte malý visací zámek a připevněte ho na dvě zakončení zipů.

I cestovní taška je praktická

Kategorie cestovních tašek nabízí několik typů

  1. Obyčejná taška vypadá jako větší kabelka. Je lehčí, levnější a skladnější. Tašku můžete nosit celou dobu v ruce, nebo ji přichytit na vysouvací rukojeť kufru na kolečkách. Ideální do kabiny.
  2. Dalším typem je elegantní cestovní taška na kolečkách. Kombinuje v sobě výhody rozměrných kabelek a pohodlných kolečkových zavazadel. Tyto tašky kupují hlavně ženy, protože jsou elegantní a nahrazují kabinové zavazadlo do letadla.

Batoh jako příruční zavazadlo? Proč ne

Do letadla se jako příruční zavazadlo hodí sportovní, kožený batoh, případně batoh na notebook. Batoh s pevnými zády je méně skladný, těžší a hůře se upravují jeho rozměry. Ale zase nabízí příjemné pohodlí. Batoh s měkkými zády můžete mírně utáhnout, ho chcete na kontrolu velikosti zavazadel zmenšit.