Šperky jsou odnepaměti součástí nejdůležitějších okamžiků našich životů – ať už se jedná o zásnuby, křtiny nebo promoce, vzácnost těchto momentů ukotvíme v našich vzpomínkách nejlépe vzácným darem například ve formě drahocenného šperku.

Šperky nosíme více než 100 000 let

První nalezené šperky pocházely z období již před 100 000 lety. Tehdy se nejčastěji jednalo například o provrtané mušle nebo zvířecí zuby či další přírodní zdroje, kterými si lidé zdobily své krky, ruce nebo uši. Ve starověkých kulturách v Egyptě, Persii, Řecku nebo Itálii už byly k nalezení i šperky z drahých kovů, jako je zlato.

Posedlost a honosnost šperků ze zlata platí dodnes. Aby ne, zlato je komodita, se kterou se obchoduje na světových burzách a na zlato – i na zlaté šperky – lze pohlížet jako na formu uchování hodnoty.

Šperky s diamanty

Diamanty mají spolu se zlatem výsostné postavení ve šperkařském světě. O existenci diamantů se dle historických nálezů lidstvo poprvé zmiňuje v období 300 let př. n. l. na území dnešní Indie – o diamantech se psalo v budhistických spisech dochovaných dodnes. Tehdy se věřilo, že diamanty jako talismany dokážou díky schopnosti lámat světlo odradit i ďábla.

Použití diamantů ke zdobení šperků – ať už ze zlata či z jiných ušlechtilých kovů – je dle archeologických výzkumů a nálezů datováno poprvé do období 1074 našeho letopočtu. Z tohoto období pochází zlatá koruna maďarské královny zdobená nebroušeným diamantem. Pokročilé zpracování diamantů ve formě broušení pak začalo až v 15. století. Vzhledem k tomu, že diamant je nejtvrdší nerost na našem světe, jediná možnost, jak diamant brousit, bylo za použití jiného diamantu. Vybroušením diamantu vzniká mistrovské umělecké dílo a diamant získá na své ceně.

Zásnubní prsteny

Zásnubní prsteny bývají často osazeny drahým kamenem. Žádáte-li svou milou o ruku, kombinace zlata a diamantu je neochvějnou klasikou. Zásnubní prsteny s diamanty uchovají kouzlo okamžiku na celý život. Kromě ryzosti zlata nebo hmotnosti použitého diamantu byste také měli brát ohled na celkovou kvalitu a zpracování.

Ukazatelem, který je patrný i pro laiky, je šev. Šev neboli spojení prstence je zpravidla slabé místo celého šperku. Opravdu kvalitní a technologicky precizní zásnubní prsteny jsou vyrobeny unikátní bezešvou metodou. Snubní nebo zásnubní prsteny vyrobeny bezešvou technologií oplývají značně vyšší pevností než klasické prsteny se švy. Můžete si být také jisti, že ani po dlouhých letech nošení se prsten nijak nezdeformuje a bude si stále uchovávat svůj tvar.

Certifikace

Uvažujete-li o koupi šperku disponující diamantem, první věc, o kterou byste se měli zajímat, je certifikace. Na světě existuje několik laboratoří, které vydávají celosvětově uznávané certifikáty, které majitelům dokládají hodnotu diamantu. Certifikace vydané nezávislými institucemi prokazují objektivní hodnocení kvality, a tedy ceny daného diamantu. Mezi nejznámější a nejrespektovanější organizace patří:

  • GIA – Gemological Institute Of America (Americký Gemologický Institut)
  • IGI – International Gemological Institute (Mezinárodní Gemologický Institut)
  • Hoge Raad Voor Diamant (Diamantový Koncil)
  • European Gemological Laboratory United States Of America (Evropská Gemologická Laboratoř Spojených Států Amerických)

Každý diamant s certifikátem disponuje také unikátním kódem, který lze na stránkách výše zmíněných organizací použít k ověření pravosti certifikátu.

Diamanty a etika

Těžba, zpracování i obchod s diamanty má za sebou všelijakou historii – mnohdy i kontroverzní. Není tajemstvím, že velká naleziště zejména v Africe nebyla v minulých dobách zaměřena na ekologii ani etiku. Horníci tamějších dolů pracovali v nehostinných podmínkách, těžba zanechávala nenávratné škody na fauně i flóře a mnohdy docházelo i ke zneužívání dětí jako pracovní síly. Tyto doly se pak často podílely i na financování ozbrojených konfliktů.

Chcete-li si zakoupit diamant, mělo by vás zajímat, z jakých podmínek pochází. Nechcete se přeci podílet na stinné stránce tohoto průmyslového odvětví koupí tzv. „krvavých diamantů”, ne? Zárukou etičnosti je certifikát vydaný organizací OSN zvaný Kimberley Process Diamond Certification Scheme. Kimberleyský systém certifikace je soubor opatření, který si klade za cíl zastavit těžbu a obchod konfliktních diamantů.

Prověřený výrobce se silnou historií i s velkým důrazem na tradici SAVICKI deklaruje spolupráci pouze s dodavateli, kteří výhradně spolupracují pouze a jen s bezpečnými partnery. SAVICKI je mezinárodní výrobce a prodejce nejen šperků s diamanty, ale i s dalšími produkty klenotnictví. Společnost klade důraz na vysokou expertní úroveň zaměstnanců, díky čemuž se po desítky let daří vyrábět špičkové a kvalitní šperky, které jsou doslova ozdobou šperkařského průmyslu.

Klenotnictví SAVICKI poskytuje:

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments