Máte ve skříni spoustu oblečení, které nenosíte, ale přesto si každé ráno říkáte, že nemáte nic na sebe? Možná je na čase z vašeho šatníku vytřídit oblečení, které tam jen zbytečně zabírá místo. Uvidíte, že po tomto jarním úklidu už budete vždy přesně vědět, po čem sáhnout každý den.  

Plánujte dopředu

Ještě předtím, než se pustíte do třídění oblečení, vše si pořádně rozmyslete. Ujasněte si, jakým stylem byste se chtěla vydat. Mějte jasno v tom, zda ve vašem šatníku chcete preferovat trička s animovanými postavičkami, které tak moc milujete, nebo raději chcete nosit elegantní styl.

Všechno musí ven

Jako první krok je nejdůležitější všechno oblečení ze skříně vytáhnout ven. Opravdu všechno. Složené, zmačkané, zastrčené v rohu, spodní prádlo, pásky i šátky vytáhněte ven. Důležité je, abyste si na každý kus oblečení sáhla. Jelikož je úklid šatníku časově náročnější, pokládejte oblečení na místo, kde vám nebude v následujících dnech překážet. Pokud byste jej dávala na postel, nemusel by být úklid šatníku tak důkladný.

Vytvořte hromádky

Dalším důležitým krokem je připravit si hromádky. Jedna hromádka by měly být věci, kterých se chcete zbavit, poslat je dál kamarádkám, rodině nebo případně je to oblečení na prodej. Druhá hromádka by měla být na oblečení, které už nikdo nevyužije a je určené na vyhození.  Třetí hromádka by měla být určená na oblečení, které milujete, nosíte a cítíte se v něm dobře.

Pokud se nemůžete rozhodnout, přizvěte si někoho, kdo vám dokáže říct: „ne, tyhle šaty opravdu hezké nejsou, zbav se jich.“ Pokud nemáte to srdce se rozhodnout a šaty poslat dál, určitě vám přijde vhod, když vám někdo pomůže se rozmyslet.

Pokládejte si otázky

Po tom, co máte předchozí krok hotový, vezměte hromádku číslo tři. Kus po kusu si zodpovězte otázky: Sedí mi to? Sluší mi to? Měla jsem to za poslední rok na sobě? Koupila bych to znovu? Pokud jste si na některou z otázek zodpověděla NE, rozhodně je na čase se s kouskem rozloučit. Může se to zdát příliš radikální, ale věřte, že tyto kousky vám leží ve skříni zbytečně. Váš šatník se stane přehlednější a vy tak ušetříte několik minut navíc, když se nebudete přehrabovat spoustou zbytečného oblečení.

Co s vytříděným oblečením?

Nemusíte ho nutně vyhazovat, věnujte jej někomu, komu udělá radost. Určitě znáte speciální kontejnery na oblečení, které jsou určeny charitě. Pokud chcete mít jistotu, že se oblečení dostane lidem, kteří ho potřebují, zavolejte do dětských domovů nebo do azylových domů a zeptejte se, zda by neměli o oblečení zájem. Oblečení také vykupuje spousta secondhandů. Zeptejte se kamarádek nebo v rodině a vytvořte si takový soukromý bazar.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com.

Načítání...

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments