Desatero pro navždy zdravou pleť

Máte problematickou pleť? Určitě se občas čertíte nad nevyžádanou radou typu: „To je tím, že si nečistíš obličej,“ Přitom se denně odličujete a máte pocit, že pro svou pleť děláte vůbec první poslední. A děláte skutečně vše, co by se mělo dělat? Ruku na srdce: jak často například perete svůj polštář?

Pro spoustu lidí péče o obličej začíná a končí honbou po zázračném produktu, maximálně správnou stravou a nenapadne je, že by se mohli zaměřit ještě na něco dalšího.

Následující rady jsou velmi jednoduché, ale zkuste jim dát šanci. I v péči o pleť platí, že v jednoduchosti je síla. Možná nakonec zjistíte, že vaše pleť není zase tak problematická, jak se na vám vždycky zdálo.

1) Nesahejte si na obličej

Pravidlo číslo 1 je v našem žebříčku vůbec to nejdůležitější. Saháním na obličej si zanášíte pokožku prachem, potem a bakteriemi. Když už se musíte obličeje dotknout, použijte raději hřbet ruky, klouby prstů nebo předloktí – tato místa se potí méně, nemají na sobě tolik nervových zakončení a nepřichází do kontaktu s tolika předměty jako naše dlaně a prsty.

Vzhledem k tomu, že většina lidí si sahá na obličej podvědomě, pravděpodobně se neobejdete bez procesu odnaučování. Jak na to? Zkuste chodit doma v rukavicích. Stačí obyčejné hygienické rukavice. Zatímco dotek vlastní ruky je pro vás přirozený a vaši mysl tedy nijak nezalarmuje, při doteku rukavicí zbystříte a lépe si tak uvědomíte, že děláte něco, co dělat nechcete.

Foto: Depositphotos

2) Čistěte všechno, co má nebo potenciálně může přijít do styku s obličejem

Před líčením, odličování, nanášením různých produktů nebo jakoukoliv další manipulací s obličejem, si umyjte ruce. Omývejte i obaly nově zakoupené kosmetiky, než ji přidáte ke svým věcem, i když třeba ani není určena primárně na obličej. Před vámi prošla pod rukou desítkám lidí – bylo by vám příjemné, kdyby vám všichni sáhli na obličej?

Houbičky, štětce a pudřenky čistěte po každém použití, skladujte je na místě, kde proschnou a nebude se na ně prášit. Nezapomeňte ani na svou kosmetickou taštičku – jednou za čas je třeba ji vyprat.

3) Vytřiďte starou kosmetiku

I když čistíte aplikátory po každém používání, této kontaminaci se nevyhnete. Některé z nich (například řasenku) ani čistit nelze. Proto je velmi důležité nepřekračovat uvedenou dobu trvanlivosti. Používáním roky staré řasenky si koledujete o zánět spojivek. Tady už nejde jen o krásnou pleť, ale i o zdraví.

Datum trvanlivosti kosmetických přípravků není na obalech uvedeno jen tak pro nic za nic. Aplikátory (ať už se jedná o štětce, pudřenky, houbičky nebo vaše prsty) putují při líčení hned několikrát mezi lahvičkou a obličejem. Do produktu se tak zanáší bakterie přirozeně se vyskytující na kůži.

Foto: Depositphotos

4) Vyhraďte si jeden ručník speciálně na obličej

Nechávejte ho pořádně proschnout a jednou týdně ho vyvářejte. Během sušení obličej nedřete, ručníkem ho spíše jen tak poklepávejte.

5) Choďte spát s čistýma rukama

Tento bod se týká hlavně mobilu. Máme ho u sebe za každé situace: při vaření, sportu, na zahrádce a někdy také na toaletě. Je to předmět, kterého se za den dotýkáme nejčastěji, a protože ho nikdy nečistíme, v ničem si nezadá se záchodovým prkénkem.

Spoustu lidí si ho ale stejně bere do postele před spaním a rukou, kterou se ho dotýkají, si pak podloží tvář. Poté, co se odlíčíte, už na mobil nesahejte, ani s ním neusínejte – zvýšíte tak i kvalitu svého spánku, protože modré záření displeje telefonu přispívá k narušení spánkového biorytmu.

6) Každý měsíc měňte ložní prádlo a perte polštář i peřinu

V posteli denně strávíme několik hodit a zatímco oblečení, ve kterém spíme, pereme pravidelně, mnozí ani netuší, že prát se dá (a měl by) i polštář s peřinou. Ano, nejen povlečení, ale i ten vnitřek.

Postel je plná odumřelých šupinek naší kůže, přes den na ni sedá prach a, aby toho nebylo málo, je učiněným rájem pro roztoče. Možná máte pocit, že tohle se týká jen alergiků, opak je však pravdou – polštář, který nikdy nespatřil buben pračky, je velkým nepřítelem zdravé pleti.

Minimálně jednou do měsíce měňte povlečení a perte polštář i peřinu. Nebojte se, pračka jim nijak neuškodí – spíš naopak. Nezapomeňte, že prach se usazuje i v matraci. Občas ji vyluxujte.    

7) Nevymačkávejte pupínky

Není pupínek jako pupínek. Pokud je bílý, na povrchu a vy víte, že půjde vymáčknout celý, nestane se zas až tak velká tragédie, jestli se neovládnete a uděláte to. Umyjte si předtím ale ruce a dané místo potom očistěte – jako kdybyste ošetřovali ránu kdekoliv jinde na těle.

Jiné je to u pupínků, které se teprve tvoří nebo jsou hlouběji pod kůží (cystické akné) – tady striktně platí: akné nevymačkávat! Akné není nic jiného než zánět. Zánět se sice vytvoří pod kůží, ale tělo by nikdy nevytvořilo kůži nad zánětem, snaží se dostat ho pryč a kůže mu v tom brání. Pokud se kůže nad zánětem otevře, tělo ji nenechá zahojit, dokud nebude zánět pryč.

Pokusíte-li se pupínek vymáčknout, nejen že neuspějete, ale vytvoříte si i nehojící se bolestivou ránu.

Foto: Depositphotos

8) Čistěte si obličej dvakrát denně: ráno a večer

Záměrně nebylo použito slovo „odličujte“ – obličej si musíte čistit bez ohledu na to, jestli se líčíte nebo ne. A hlavně: nikdy, ale opravdu nikdy nechoďte spát s make-upem. Je to hodně omílaná rada, při pozdních návratech domů jsme ale leckdy v pokušení ji ignorovat.

9) Najděte si rutinu

Výrobci kosmetiky by to nikdy nepřiznali, ale značka není zas tak rozhodující. Víc než na tom, co používáte, záleží na tom, jak to používáte – tedy na rutině. Na tu neexistuje žádný univerzální návod. Každý jsme jiný, máme jinou kůži a co vyhovuje vaší kamarádce, nemusí vyhovovat vám. Jediná cesta je zkoušet.

Spousta lidí se spokojí hned s první variantou, která jakžtakž funguje a žijí pak v tom, že ideální to stejně nikdy nebude, protože prostě mají problematickou pleť. Přitom by stačilo udělat nepatrnou změnu a byli by absolutně spokojeni.

Nejefektivnější je zkoušet nové produkty nebo metody jen na jedné půlce obličeje – ať máte srovnání. Buďte trpěliví, výsledky se nedostaví přes noc, zkoušejte všechno alespoň 30 dní.

Foto: Depositphotos

10) Nebuďte otrokem své pleti

Přemýšlíte někdy o tom, jak velké úsilí věnujete své pleti ve srovnání s tím, jaké úsilí jí chcete věnovat? Při plánování rutiny se snažte o co nejvíce chytrá řešení. Péče o obličej by neměla vyžadovat víc než péče o zbytek těla. A co je nejdůležitější? Neměla by narušovat kvalitu vašeho života.

Bojíte se jet na dovolenou pod stan nebo spontánně přespat u kamarádů, protože tam nemáte všechny své propriety? Tohle jsou varovné signály. Vaše pleť je od přírody schopna fungovat tak, jak je, jestli ji musíte držet v harmonii deseti různými produkty, něco děláte špatně.

Zamyslete se, zda všechno, co používáte, vaší pleti opravdu prospívá a z vaší rutiny nemilosrdně vyřaďte produkty, u kterých sice víte, že odstraní jeden problém, ale zároveň způsobují druhý, který musíte řešit dalším produktem. Koncipujte svou rutinu tak, aby se dala dodržovat každý den – ať už v pohodlí domova nebo na horské túře – a na ničem vás to neomezovalo.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.