Vyznejte se v pánských oblecích

man in black suit jacket

O pánských oblecích jsme toho napsali už spoustu. Naposledy to například byl článek 10 pravidel, jak nosit oblek.

Dnes si povíme něco o třech základních střizích obleků, kterými jsou italský, anglický (nebo také britský) a americký.

Dnes se tyto styly prolínají i spolu s jejich kdysi dominantními znaky a rysy. Také není ani výjimkou, když americký návrhář vytváří obleky italského stylu nebo naopak (i když …).  A světe div se, může to fungovat.

Obleky amerického typu

Do širšího povědomí vešel tento styl na počátku 19. století. Hlavními kormidelníky byli bratři Brooksovi nebo J. Press. Popularita amerického typu obleků vzrostla ve 20. letech díky Ivy League.

Typickými znaky jsou ramena bez vycpávek, velmi přímý rovný střih, zadní rozparek jen jeden, kapsička v klopě rovněž jen základní. Tradičně se tyto obleky, resp. saka šijí se třemi knoflíky a zapíná se samozřejmě jen ten uprostřed, případně horní dva.

Pokud u obleků vyžadujete volnější střih, americký styl by mohl být pro vás tím pravým. Rovněž je dobré pro tento typ obleků mít mužná široká ramena. Přeci jenom, americké typy obleků nedisponují zrovna příliš zvýrazněnými rameny.

Foto: Pinterest
Foto: Pinterest

Obleky britského stylu

Britský styl obleků vychází z tradičního „Savile row“ stylu. Typickým znakem britských obleků jsou jen dva knoflíky u saka, dva zadní rozparky, zúžený bok a decentní vycpávky ramen.

Průramky se nacházejí výše, než u amerického typu. Horní zapnutý knoflík se nachází zhruba v oblasti pasu. Ramena jsou trošku nápaditěji tvarované, než u amerického typu.

Britský styl působí moderněji, než americký a hodí se pro každého moderního businessmana.

Foto: Savile Row

Obleky italského stylu

Obleky italského střihu se vyznačují moderním slim střihem a již na první pohled působí velmi stylově.

Saka italského stylu dříve neměla žádné zadní rozparky, dnes se však většinou šijí se dvěma zadními rozparky. Jejich délka bývá také kratší než u střihů britských a především pak amerických. Ramena jsou vycpaná, kapsička v klopě jsou spolu s horním knoflíkem umístěná v porovnání s britským stylem výše. Saka jsou střižená do výrazného véčka.

Italské obleky jsou často šité ve světlých barvách. Bývají o poznání těsnější a přilehlejší než obleky britské a samozřejmě i než obleky americké, které nabízejí největší volnost. Vychází to samozřejmě ze slim střihu.

U kalhot je tomu obdobně – pas je zúžený a kalhoty přiléhají těsně k bokům. Tento typ obleků nesluší každému. Sami si uvědomte, jestli si vzhledem v vašim fyzickým dispozicím můžete dovolit nosit přilehnuté slimové obleky italského stylu.

Italské obleky jsou dále ještě děleny podle regionů. Určité rozdíly najdete u tradičních krejčích z Neapoli, Říma nebo z Milána. Nejproslulejším návrhářem, který proslavil italské obleky po celém světě, je Giorgio Armani.

Foto: Canali
Foto: Moss

Chcete zabrousit do italského stylu ještě hlouběji? Přečtěte si ultimátní článek ZDE.

A jaké obleky se prodávají dnes?

Základní rozdělení pánských obleků na obleky italského, britského a amerického stylu jsou však spíše již historickým dělením, proto se nedivte, že v obchodech nevídáte regály a uličky s rozdělením do těchto stylů.

Sami také určitě cítíte, že obleky amerického stylu nejsou zrovna módním trhákem posledních let, proto je tento volnější typ obleků bez zásadnějších módních nápadů dnes k zakoupení jen zřídkakde. První housle hrají obleky italského stylu a britského stylu.

Nosit oblek britského stylu si může dovolit opravdu každý, ne vzhledem k ceně, ale vzhledem k jeho příjemnému kompromisu mezi usedlejším stylem a moderně pojatým střihem, jako u kolegů z Itálie. Pokud si netroufáte na módní experimentování, volte britský styl.

Vyžíváte se v módě? Nebojíte se výraznějších slim střihů nebo výraznějších barev? Dejte šanci oblekům italského střihu.


Avatar

Redakce

Bavíme, radíme a inspirujeme. Jsme FashionMagazin.cz a na českém internetu fungujeme už od roku 2012!